
22 Marca 2017 roku w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich odbyła się impreza kulturalna będąca wyjątkową bo poetycką formą powitania wiosny. Główną postacią wieczoru był Jarosław Engler, który przed zgromadzonymi gośćmi prezentował wiersze ze swoich tomów poezji.
Jarosław Engler – biografia
Jarosław Engler urodził się w 1964 roku w Siemianowicach Śląskich. Pisze wiersze oraz teksty do piosenek już od lat 80-tych. Od 2002 roku związany jest z Siemianowicką grupą plastyczną „Spichlerz 86”. Swoje wiersze publikował między innymi w licznych katalogach malarstwa oraz w krakowskiej antologii z 2005 roku „Godzina dwudziesta pierwsza trzydzieści siedem. Głos poetów po śmierci Papieża Polaka”. Uczestniczył w licznych spotkaniach poetyckich i malarskich, bo sam też maluje akrylami, zawsze według swojego pomysłu. Od 2014 roku związany jest również z grupą artystyczną „Laura”, w której maluje do dziś. Jest również związany z grupą artystyczną „Sztuka bez barier 14”, w której udziela się twórczo jako poeta i recytator. Wydał cztery tomiki poezji: „Gołąb w rynnie czyli los Ślązaków” (2004), „Pomaluj” (2011), „Gołąb w rynnie, czyli Richter i inne wiersze” (2012) oraz prezentowany podczas tego wydarzenia tom „Przeobrażenie”. Wiersz „Richter” zainspirował muzyków zespołu „Oberschlesien” i został wykorzystany do powstania znanego utworu grupy o tym samym tytule.
Podczas wydarzenia kulturalnego autor prezentował głównie wiersze z najnowszego tomu „Przeobrażenie”. Razem z Jarosławem Englerem na scenie można było zobaczyć również takich artystów jak: Bohdan Wantuła, Oliwia Kobuszewska-Engler, Krzysztof Bula, Damian Cabon, Marek Broda, Eugeniusz Szwarcer czy Jacek Laskowski, którzy zadbali o właściwą oprawę muzyczną i artystyczną wiosennego wydarzenia. Gościnnie również na scenie pojawił się Marcel Różanka – znakomity muzyk, założyciel zespołu Oberschlesien, który opowiadał o współpracy z Jarosławem Englerem oraz o znaczeniu „języka duszy”.
